Az Bilinen ve Hak Ettiği Değeri Görmeyen Animeler

Hak Ettiği Değeri Görmeyen Animeler (Underrated Animeler)

Bu yazımızda az bilinen ve hak ettiği değeri görmeyen animeleri paylaştık. Genellikle underrated animeler diye hitap ettiğimiz bu animelerin bize göre neler olduğunu hep beraber görelim.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi tek kriterimiz underrated olması değil aynı zamanda az bilinen bir anime olması da gerekmektedir.

1. Touch

Touch underrated animelerTouch Konusu: Birbirine komşu, iki alenin çocukları olan Kazuya ve Tatsuya Uesugi ikiz erkek kardeşler ile Minami Asakura arasında hikayemiz şekillenmektedir. Kazuya, okul beyzbol takımının as oyuncusudur. Oyunlarda gösterdiği büyük başarılarından dolayı bütün beyzbolcular tarafından tanınmakta ve güçlü bir rakip olarak görülmektedir. Ayrıca okulun en popüler gencidir. İkiz kardeşi Tatsuya ise çok tembel fakat azimli birisidir. Kafaya koyarsa kardeşinden daha iyi beyzbol oynayabilecek kapasiteye sahiptir. Zavallı Minami ise iki erkek arasında kalmış bir kızdır ve elinden geldiğince her iki kardeşe de eşit davranmaya çalışmaktadır. Bebeklikten beri beraber büyüdükleri için çok sıkı bir bağ ile bağlanmışlardır. Liseye geçmeleri ile hayatındaki değişimlere ayak uydurmaya çalışacaklardır. Değişimin yanı sıra hayatın gerçek yüzünü de öğreneceklerdir.
Kategori: Romantik, Spor, Okul, Dram, Yaşamdan Kesitler, Shounen
Bölüm Sayısı: 101

Myanimelist Puanı: 8.1

2. Sakamichi no Apollon

Az bilinen güzel animeler Sakamichi no ApollonSakamichi no Apollon Konusu: Nishimi Kaoru babasının işinden dolayı sürekli taşınmak zorundadır. Bu durum onun için bir rutin haline gelmiştir. Değiştirdiği her okulda zeki ve yeni gelen olması sebebiyle sürekli dışlanan Kaoru, artık buna alışmıştır. Ama bu sefer olaylar farklı gelişecektir. İlk olarak sınıf başkanı Mukae Ritsuko’ya daha sonra da her ne kadar imkansız gibi görünse de Kawabuchi Sentaro’ya yakınlaşmaya başlar. Ve bu üçlü arasında hikayemiz şekillenmeye başlar.
Kategori: Romantik, Dram, Müzik, Okul
Bölüm Sayısı: 12

Myanimelist Puanı: 8.4

3. Inuyasha

Underrated Animeler InuyashaInuyasha Konusu: Higurashi Kagome, yıllardır ailesinin koruduğu bir tapınakta yaşamaktadır. Bir gün tapınakta bir kuyu bulur. Kuyuya yaklaştığında bir iblis Kagome’yi aşağı çeker ve Kagome kendisini eski Japonya’da bulur.
Nerede olduğunu bilmeyen ve çözmeye çalışan Kagome, bir ağaca oklarla tutturulmuş olan Inuyasha’yı bulur. Inuyasha neden ağaca saplanmıştır? Ve bu ikili arasında ilişkiler nasıl gerçekleşecektir?
Kategori: Aksiyon, Macera, Tarihi, Komedi, Shounen, Romantik, Fantastik
Bölüm Sayısı: 193 (2 Sezon)

Myanimelist Puanı: 7.9

4. Gyakkyou Burai Kaiji

Kaiji Hak ettiği değeri görmeyen animelerKaiji Konusu: Itou Kaiji, arabaların armalarını çalan ve tekerleklerini yaran bir serseridir. Bu rutin hayatı, trençkotlu bir adamı ziyaret etmesi için kendisine para ödenmesiyle değişir. Bu adam Endou adındaki bir borç tahsildarı olduğu açığa çıkar. Ziyaretinin sebebi ise Kaiji’nin daha önce birlikte çalıştığı bir arkadaşıyla birlikte imzaladığı ödenmemiş borçlarıdır. Bu borç arkadaşı ortadan kaybolduğu için Kaiji’ye kalmıştır. Artık çok yüksek olan bu borcu kapatması için Kaiji’ye bir şans verilir. Kendisiyle aynı durumdaki bir grup insanla birlikte bir tekneye binecek ve aralarında kazanma şansları çok düşük olan bir kumar oynanacaktır. Sonunda tekneye binmeyi kabul eden Kaiji sadece borcu kapatmayı değil, daha fazla para kazanmayı da hedeflemektedir.
Kategori: Psikolojik, Oyun, Seinen, Gerilim
Bölüm Sayısı: 52 (2 Sezon)

Myanimelist Puanı: 8.3

5. Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu

Underrated Animeler Shouwa Genroku Rakugo ShinjuShouwa Genroku Rakugo Shinjuu Konusu: Daha önce hiç çırak almayan Yakumo adlı anlatıcı hapisten yeni çıkmış olan Yotaro adındaki birini işe alınca herkes şaşırır. Yotaro yeni yaşamına çok mutlu başlar, Yakumo’nun hayatındaki insanlarla ve bir de Konatsu ile tanışır. Ölmüş ünlü bir hikaye anlatıcısının kızı olan Konatsu’yu, babasının trajik ölümünden sonra Yakumo onu yanına alır. Konatsu babasına hayrandır ve onun gibi bir hikaye anlatıcısı olmak istemektedir ama bir kadın için bu hiç de kolay değildir.
Kategori: Tarihi, Dram
Bölüm Sayısı: 25 (2 Sezon)

Myanimelist Puanı: 8.6

6. 91 Days

Az Bilinen guzel animeler 91 Days91 Days Konusu: Bir gün mafyanın başına geçecek olan kişi, onun adı Nero. Ondan, ailesinin katliamının hesabını soracak kişinin adıysa Avilio. Bu kan davasına son verebilmek uğruna Avilio, arkadaşını öldürmek zorunda kalacaktır.
Kategori: Aksiyon, Dram, Tarihi
Bölüm Sayısı: 12

Myanimelist Puanı: 7.8

7. Mushishi

Underrated Animeler MushishiMushishi Konusu: Mushi adındaki varlıklar, pek çok insan tarafından görülemeyen gizemli varlıklardır. Değişik formlarda çok az insan tarafından görülebilirler. Mushileri görebilen az sayıda kişiden biri olan Ginko, çeşitli yerlerde mushileri inceleyen ve buradaki insanlara mushilerle problemlerinde yardımcı olan gezgin bir mushi uzmanıdır(Mushishi).
Kategori: Macera, Gizem, Yaşamdan Kesitler, Tarihi, Seinen, Fantastik
Bölüm Sayısı: 50 (2 Sezon)

Myanimelist Puanı: 8.7

8. Kingdom

Hak Ettiği Değeri Görmeyen Animelerden KingdomKingdom Konusu: Eski Çin zamanlarında, ailesini savaşta kaybetmiş Shin ve Hyou adında iki çocuk yaşamaktadır. Hayatlarına köle olarak devam eden bu iki çocuğun en büyük hayali kölelikten kurtulmak ve büyük bir general olmaktır. Bu iki çocuğu gören devlet büyüklerinden Shou Bunkun, Hyou’yu kraliyet sarayında eğitip yetiştirmek üzere yanına alır. Shin ise hayatına yalnız devam etmek zorunda kalır. Bir süre sonra Çin Kralı’nın kardeşi tarafından bir isyan çıkar ve Hyou yaralı bir halde kurtularak Shin’in yanına döner. Shin’e bir köy haritası verip oraya gitmesini ister ve hayatını kaybeder. O şok halinde haritadaki yere giden Shin, vardığında Hyou’ya çok benzeyen biriyle karşılaşır. Hyou’ya benzeyen kişi Çin Kralı Ei Sei’dir. Hyou, işin aslında Çin Kralı’nı korumak için kullanılmıştır.
Kategori: Aksiyon, Tarihi, Askeri, Seinen
Bölüm Sayısı: 77 (2 Sezon)

Myanimelist Puanı: 8.3

9. Gin no Saji

Gin no Saji Underrated AnimelerGin no Saji Konusu: Ailesinden ayrı yaşamayı isteyen Yugo Hachiken, yatılı olan Oezo Tarım Lisesi’ne kaydolur. Hangi okula girerse girsin çalışkanlığı ile hiçbir yerde sorun yaşamayacağını düşünen Yugo yanılıyordur. Şehirde büyümüş biri olan Yugo, bu zorlu tarım hayatıyla acaba nasıl başa çıkacaktır?
Kategori: Okul, Shounen, Yaşamdan Kesitler, Komedi
Bölüm Sayısı: 22 (2 Sezon)

Myanimelist Puanı: 8.2

10. Cross Game

Cross Game Az bilinen spor animeleriCross Game Konusu: Kitamura Koh’un ailesi spor malzemeleri satan bir dükkân işletmektedir. Bu yüzden Koh, dükkânın düzenli müşterilerinden olan Tsukishima Batting Center’ın sahipleri Tsukishima ailesini ve fertlerini (Ichiyo, Wakaba, Aoba ve Momiji) yıllardır yakından tanımaktadır. Çok uzun zamandır kendi kendine beysbol sopasıyla toplara vurma antrenmanları yaptığı için son derece usta bir vurucu olmuştur ancak beysbolun herhangi bir kuralından haberi yoktur. Koh’dan bir yaş küçük olan Tsukishima Aoba ise tam tersi usta bir oyuncudur. Koh’un sınıf arkadaşı Tsukishima Wakaba ise odan hoşlanmakta ve büyüyünce evlenmelerini istemektedir. Düzenli hayatlarındaki tüm eğlence birden korkunç bir trajedi yaşanması sonucu sarsılacaktır. 4 yıl sonra Koh, antrenmanlarına devam etmiş ancak o zamandan beri bir beysbol oyununda yer almamıştır. Tekrar oynamaya başladığındaysa, bunca zamandır sakladığı gerçek yeteneğini bilen insanların beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağı bir soru işaretidir.
Kategori: Romantik, Dram, Okul, Spor, Komedi, Shounen
Bölüm Sayısı: 50

Myanimelist Puanı: 8.4

11. Trigun

Underrated Animeler Trigun filmdiziblogTrigun Konusu: Underrated Animeler listesinin olmazsa olmazı olan Trigun’un hikayesi, uzak gelecekteki çölleşmiş bir gezegende geçmektedir. Ezergeçer Vash, başına büyük ödül konmuş, çok acımasız, efsanevi bir kanun kaçağıdır. Herhangi bir kente gidişiyle ilgili herhangi bir dedikodu çıksa bile o kent anında tahliye edilir. Fakat, gerçek Ezergeçer Vash ile söylentilerdeki kişi birbirini tutmamaktadır.
Kategori: Aksiyon, Bilim Kurgu, Macera, Komedi, Dram, Shounen
Bölüm Sayısı: 26

Myanimelist Puanı: 8.3

12. NHK ni Youkoso

NHK ni Youkoso Underrated AnimelerNHK ni Youkoso Konusu: 22 yaşındaki Tatsuhiro Sato, koleji 2. senesinde bırakmış ve kendini hayattan izole etmiştir. 4 senenin sonunda parazit gibi yaşamaktan bıkmış ve hayata devam etmeyi, iş bulup çalışmaya ve “Hikikomori” olmaktan kurtulmaya karar vermiştir. Fakat işler istediği gibi gitmeyecektir.
Kategori: Psikolojik, Komedi, Dram, Romantik
Bölüm Sayısı: 24

Myanimelist Puanı: 8.4

13. Seirei no Moribito

Az bilinen Güzel Animeler Seirei no MoribitoSeirei no Moribito Konusu: Underrated animeler listemizdeki bir diğer anime Seirei no Moribito’da, Balsa; geçmişteki günahlarının bedelini ödemek için kendisini başka insanların hayatlarını kurtarmaya adamış gezgin bir savaşçıdır. Yolculuğu sırasında, Prens Chagum’un hayatını kurtarır. Görünüşe göre İmparator, prensin yani oğlunun ölümünü istemektedir. İkinci İmparatoriçe tarafından saraya çağrılan kadın savaşçı Balsa artık hayatı pahasına Chagum’u korumak zorundadır.
Kategori: Aksiyon, Macera, Tarihi, Fantastik
Bölüm Sayısı: 26

Myanimelist Puanı: 8.2

14. Tsuritama

Tsuritama az bilinen animeTsuritama Konusu: Yuki Sanada tek bir arkadaşı bile olmayan ve insanlarla iletişim konusunda da pek gelecek vaat etmeyen bir lise öğrencisidir. Fransız büyükannesiyle birlikte Enoshima adasında yaşamaktadır. Derken bir gün Haru isimli bir gençle yolları kesişir. Haru dünyaya balık avı için gelmiş bir uzaylı olduğunu söyler Sanada’ya. Bu ikiliye Natsuki adındaki Hindistanlı gizemli bir çocuk olan Akira da katılınca üzerinde yaşadıkları ada dünyanın kaderini belirleyecek bazı olayların merkezi haline dönüşür.
Kategori: Bilim-Kurgu, Komedi, Yaşamdan Kesitler, Spor
Bölüm Sayısı: 12

Myanimelist Puanı: 7.8

15. Tokyo Magnitude 8.0

Tokyo Magnitude 8.0 az bilinen guzel animelerdenTokyo Magnitude 8.0 Konusu: Kendisinden üç yaş büyük olan Mirai ile Yuuki kardeştirler. Yaz tatili geldiğinde Yuuki, Tokyo’ya bağlı yapay bir ada olan Odaiba’daki robot sergisine gitmek ister. Hem babası hem de annesi çalıştığından dolayı Yuuki’yi istemeden de olsa ablası Mirai sergiye götürür. Sergide Yuuki çok eğlenmektedir fakat Mirai pek eğlenmemektedir. Sergi çıkışında Yuuki tuvalete gider. Mirai dışarıda beklerken 8.0 büyüklüğünde deprem olur. Binaların çökmesini ve yerin çatlamasını korku ile izleyen Mirai, deprem biter bitmez kardeşi Yuuki’yi aramak için çökmek üzere olan binanın içine girer. Burada daha önce de karşılaştığı Mari ile tekrar karşılaşır. Mirai ve Mari, Yuuki’yi binadan çıkarır ve beraber evlerine doğru yol alırlar. Hiçbir şey çalışmamaktadır, hayat tamamen felç olmuştur. Evlerine ulaşmanın tek yolu enkazların arasında yürümektir.
Kategori: Dram
Bölüm Sayısı: 11

Myanimelist Puanı: 8.1

 

Underrated Animeler listemizin sonuna geldik.
Underrated animeler listesinde olmasını istediğiniz animeleri yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Hakim99 Ocak 22, 2020
    • Admin Ocak 27, 2020

Yorum Yap