En iyi seinen animeler Berserk

En İyi Seinen Animeler ve Seinen Anime Önerisi

Gelmiş Geçmiş En İyi Seinen Animeler

Tüm zamanların en iyi seinen animeler listesine hoş geldiniz. Pek çok seinen olarak geçen fakat seinen ismine yakışmayan, vakit kaybı animeler mevcut. İşte burada kaliteli seinen anime önerileri isteyenler için bu liste devreye giriyor. Seinen kategorisine girebilecek fakat seinen olmayan animeler (Shingeki no Kyojin, Death Note, Steins Gate gibi) bu listeye alınmamıştır.

Not: Listeye girebilecek seinen animeler çıktığında liste güncellenecektir. 

18. Elfen Lied

En iyi seinen animeler Elfen LiedAnimenin Konusu: Dicloniuslar, insan evriminin bir üst basamağı olarak kabul edilirler. Dicloniusları, normal insanlardan ayıran en belirgin özellik ise başındaki boynuzlardır. Dicloniuslar yüksek derecede telekinetik güce sahiptir. Bu yüzden insan ırkına zarar vermemeleri için onları laboratuvarlarda saklamaktadırlar. Laboratuvarda bir kaza olur ve bir diclonius pek çok insanı katlederek laboratuvardan kaçmayı başarır.  Tam kaçmayı başardığı sırada başından vurularak denize düşer. Kaçmayı başaran dicloniusu iki kuzen kurtarırlar fakat diclonius hafıza kaybı yaşamaktadır.
Kategori: Aksiyon, Korku, Seinen, Fantastik, Dram, Romantik, Psikolojik
Bölüm Sayısı: 13
Yorum: İçerdiği diğer kategorilerden daha çok dram ve psikolojik yönü ağır basmaktadır. Özellikle dram sevenlere tavsiye edilir.

FD Blog Puanı: 7.8

Myanimelist Puanı: 7.7

17. Mushishi

Seinen Anime MushishiAnimenin Konusu: Mushi adındaki varlıklar, pek çok insan tarafından görülemeyen gizemli varlıklardır. Değişik formlarda çok az insan tarafından görülebilirler. Mushileri görebilen az sayıda kişiden biri olan Ginko, çeşitli yerlerde mushileri inceleyen ve buradaki insanlara mushilerle problemlerinde yardımcı olan gezgin bir mushi uzmanıdır(Mushishi).
Kategori: Macera, Gizem, Yaşamdan Kesitler, Tarihi, Fantastik, Seinen
Bölüm Sayısı: 51
Yorum: Sakin ve dinlendirici aynı zamanda güzel mesajlar veren anime arıyorsanız hiç durmayın başlayın. Bu animenin tek sevmediğim yönü Gintama gibi bölümler arası bir bağlantı olmaması onun dışında seinen kategorisine yakışan bir animedir.

FD Blog Puanı: 7.9

Myanimelist Puanı: 8.7

16. Bungou Stray Dogs

Seinen Bungou Stray DogsAnimenin Konusu: Nakajima Atsushi, yetimhaneden atılır ve ne yiyecek ekmeği ne de gidecek yeri vardır. Bir nehrin kenarında aç bir halde sürünürken, intihara kalkışan bir adamı kurtarır. Dazai Osamu ismindeki bu adam, ortağı Kunikida ile çok özel bir dedektif kurumunun üyesidir. Doğaüstü güçlere sahip bu dedektifler, polis ya da askeriyenin başa çıkamayacağı davaları ele alırlar. Atsushi’nin bu bölgeye geldiği sıralarda, bu özel dedektifler bölgede ortaya çıkan bir kaplanın peşindedirler. Atsushi ile kaplanın bir bağlantısı olduğunu düşünmektedirler.
Kategori: Aksiyon, Gizem, Seinen, Fantastik, Komedi
Bölüm Sayısı: 24
Yorum: İzlemeden önce animede geçen yazarlar hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririm. İlk sezon ortalama geçen anime ikinci sezonda seinen tadı vermeye başlamıştır.

FD Blog Puanı: 8.0

Myanimelist Puanı: 8.1

15. 3-gatsu no Lion

Seinen Anime 3-Gatsu no LionAnimenin Konusu: Rei Kiriyama, kısa süre önce tek başına yaşamaya başlamış ve geçimini profesyonel olarak oynadığı Shōgi oyunundan karşılayan 17 yaşında bir lise öğrencisidir. Duygusal açıdan çökmüş  kahramanımızın pek fazla arkadaşı yoktur ve kendisini evlat edinen aileyle de geçinememektedir. Bunların yanı sıra profesyonel Shōgi kariyeri de inişli çıkışlı olarak ilerlemektedir. Ancak Rei’yi tanıyan ve ona karşı iyi davranan kişiler de vardır. Akari, Hinata ve Momo, Rei’ye eksikliğini hissettiği aile ve dost sevgisini ellerinden geldiğince aktarmaya çalışmaktadırlar. Rei ise bu durum karşısında her ne kadar kendisini uzak tutmaya çalışsa da gördüğü bu ilgi onu mutlu etmektedir. İşte hikayemiz Rei’nin kişisel olarak olgunlaşmaya başladığı bu dönemi anlatmaktadır.
Kategori: Dram, Seinen, Yaşamdan Kesitler, Oyun
Bölüm Sayısı: 44
Yorum: Yukarıdaki fotoğraf daha çok 2. sezonu andırıyor diyebiliriz çünkü ilk sezon karanlık havası olan ve dram yönü ağır basan bir animedir. Yaşamdan kesitler ve dram içeren bir anime arıyorsanız kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

FD Blog Puanı: 8.0

Myanimelist Puanı: 8.7

14. Ajin

En iyi seinen animeler AjinAnimenin Konusu: Ajin adı verilen insanlar ölemeyen insanlardır. 17 yıl önce ilk defa Afrika’da bir savaşta ortaya çıktılar. Zaman geçtikçe daha fazla Ajin insanlığın içine karıştı. Nadir olduklarından dolayı, hükümet bir tane Ajin yakalamayı başarana büyük bir ödül sunmaktadır. Günümüzde ise bir liseli, sıradan bir yaz olmasını beklerken hiç de sıradan bir yaz olmayacaktır.
Kategori: Aksiyon, Fantastik, Korku, Seinen, Gizem
Bölüm Sayısı: 26
Yorum: 3d çizimleri sevmeyenlerin bile izlemesini öneririm çünkü kendine has ve güzel çizimlere sahip bir animedir. Ayrıca ana karakteri çok sağlam ve benim de sevdiğim türden. Böyle saf, mız mız veya iyilik meleği gibi değil de daha çok soğuk, havalı ve gerçekçi diyebileceğimiz bir ana karakteri var. 

FD Blog Puanı: 8.0

Myanimelist Puanı: 7.7

13. Drifters

En iyi seinen animeler DriftersAnimenin Konusu: Shimazu Toyohisa Sekighata Savaşı’nda savaşırken Ii Naomasa’yı öldürmeyi başarır ancak kendisi de bu esnada kritik şekilde yaralanır. Yaralı ve bitap bir halde yürürken kendini çok farklı bir mekanda bulur. Burada onu masada oturan gözlüklü biri beklemektedir. Murasaki isimli bu adam Toyohisa’yı odada bulunan bir kapıdan gönderir. Toyohisa kapıdan geçince gözlerini başka bir dünyada açar. Bu dünyada kendisi gibi oraya transfer edilmiş güçlü savaşçılar bulunmaktadır. Bu savaşçılardan oluşan grubun ismi ise Drifters’dır.
Kategori: Aksiyon, Macera, Fantastik, Seinen, Tarihi, Komedi
Bölüm Sayısı: 12
Yorum: Kesinlikle çok iyi bir animeydi devamı gelirse çok daha iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum.

FD Blog Puanı: 8.1

Myanimelist Puanı: 8.0

12. Inuyashiki

En iyi seinen animeler InuyashikiAnimenin Konusu: Inuyashiki Ichirou, çok şanssız birisidir. Daha 58 yaşındayken, çok yaşlı görünüşü yüzünden çevresindeki dünya tarafından acınası bir yaşlı adam olarak bakıldı. Ailesi için yaptığı onca şeye rağmen onlar tarafından da aynı muameleyi gördü. Bir de bunun üstüne doktoru onun kanser olduğunu ve az bir zamanının kaldığını açıkladı. İşler daha da kötü gidemez dediği sırada, gökyüzünden kör edici bir ışık tam Ichirou’nun durduğu yere düştü. Bir süre sonra kendine gelen Ichirou, çok geçmeden vücudunda olan değişikliklerin farkına varacaktır.
Kategori: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Seinen, Dram, Psikolojik
Bölüm Sayısı: 11
Yorum: Beklentimi fazlasıyla geçen nadir animelerdendir. Genelde beklentim doğru çıkar ama bu anime beklentimi aştı. Özellikle opening ve ending şarkıları efsaneydi, hiçbir bölümde opening ve endingi atlamadım o kadar iyiydi.

FD Blog Puanı: 8.1

Myanimelist Puanı: 7.8

11. Hellsing Ultimate

Seinen animelerden Hellsing UltimateAnimenin Konusu: Alucard yakalandıktan sonra deneyler ile güçlendirilmiş olağanüstü bir vampirdir. En büyük amacı ise gücünü tam anlamıyla sınayabileceği asıl ölümsüz olanı bulmaktır. Seras Victoria adındaki polis memuru sonradan Alucard tarafından vampire dönüştürülmüştür. Seras ve Alucard, merkezi Britanya’da olan ve gecenin yaratıklarına savaş açmış tarihi Hellsing organizasyonunun birer parçasıdırlar.
Kategori: Aksiyon, Askeri, Korku, Seinen, Fantastik
Bölüm Sayısı: 10
Yorum: Hellsing’i zaten izlemeyen yoktur diye düşünüyorum varsa da çok şey kaçırıyor. Böyle eşsiz ana karakter başka yerde bulamazsınız.

FD Blog Puanı: 8.1

Myanimelist Puanı: 8.5

10. Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin

En iyi seinen animeler RainbowAnimenin Konusu: İkinci Dünya Savaşı’ndan yaklaşık 10 yıl sonra, bir grup suçlu çocuk orada karşılaştıkları iğrençlik ve adaletsizlikle nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için Shounan Özel Islahevi’ne gönderilir. Oraya daha önceden gitmiş olan bir öğrenci yeni gençler geldiğinde onların akıl hocasıymış gibi davranır. Onlara arkadaşlığı öğretir ve zorlukların üstesinden gelmeleri için yol gösterir.
Kategori: Tarihi, Seinen, Dram, Gerilim
Bölüm Sayısı: 26
Yorum: One Piece ve Clannad 2. sezonundan sonra beni dramıyla en çok etkileyen animelerden birisidir. Eminim ki, bu anime size çok şey katacaktır.

FD Blog Puanı: 8.1

Myanimelist Puanı: 8.6

9. Tate no Yuusha no Nariagari

The Rising of the Shield HeroAnimenin Konusu: Iwatani Naofumi, kahraman olmak için farklı tipte 3 kahraman ile beraber başka bir dünyaya çağrılır. Çağrılan bu 4 kahraman efsanevi ekipmanlarla donatılmışlardır. Kalkan Kahramanı olan Naofumi, kalkanın saldırı gücü olmamasından dolayı en zayıf kahraman olarak görülür ve ihanete uğrar. Kendine ihanet edenlerden intikamını almak için her şeyi göze alacaktır.
Kategori: Aksiyon, Macera, Dram, Komedi, Seinen, Romantizm, Fantastik
Bölüm Sayısı: 25
Yorum: 2019’un en iyi animelerinden biri. Ana kahramanımız ilk bölümdeki saflığı ile devam etmiyor ve artık güveneceği insanları iyi seçmeye başlıyor yani akıllanıyor. Sadece kalkan kullanabilen bir kahramanın güçlenmesini izlemek de ayrı bir zevk doğrusu.

FD Blog Puanı: 8.2

Myanimelist Puanı: 8.5

8. Tokyo Ghoul

En iyi seinen animeler Tokyo GhoulAnimenin Konusu: Tokyo’da gizemli yaratıklar insanları yemektedir. Bu gizemli yaratıkların verdiği korku tüm insanları etkilemiştir. Sıradan bir öğrenci olan Kaneki, tıpkı kendisi gibi bir kitap okumayı seven Rize adındaki bir kız ile Anteiku Kafe’de karşılaşır. Kaneki, Rize ile karşılaşmasının kaderini değiştireceğinin farkında değildir.
Kategori: Aksiyon, Gizem, Korku, Psikolojik, Doğaüstü Güçler, Seinen, Dram
Bölüm Sayısı: 12
Yorum: Çizimleri ve efektleri gerçekten sağlam olan bir anime. Sadece 2 sorunu var. Bunlardan ilki mangasını tam yansıtamamış olması, diğeri ise karakterlerin çok yüzeysel olması. Karakterler çizim olarak enlere girer fakat sadece görüntü karakterlerin çok küçük bir kısmını oluşturur.
Not: Sadece ilk sezonu bu listede yer almaktadır diğer sezonları ilk sezondan çok daha düşük puanlanmıştır.

FD Blog Puanı: 8.4

Myanimelist Puanı: 8.0

7. Monster

En iyi seinen animelerden MonsterAnimenin Konusu: Dr. Tenma, Almanya’da ünlenmiş, yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının ağlamasını gördükten sonra artık hiç bir hastasına sosyal statüsüne göre ayrıcalık tanımayacağına dair kendine söz verir. Bu kararının ardından, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı onun pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olur. Tenma’nın tedavi ettiği çocuk bir süre sonra ortadan kaybolur. Çocuğun kaybolmasının ardından hastane müdürü ve Dr. Tenma’yı suçlayan doktorlar öldürülür. Dr. Tenma, eski pozisyonuna getirilir fakat bu, onu cinayetlerdeki bir numaralı şüpheli yapmaktadır.
Kategori: Dram, Korku, Psikolojik, Polisiye, Seinen, Gerilim, Gizem
Bölüm Sayısı: 74
Yorum: Gizemi ve karanlık atmosferini en iyi yansıtan ve bulunduğu bütün kategorileri hakkıyla işleyen nadir animelerdendir.

FD Blog Puanı: 8.5

Myanimelist Puanı: 8.7

6. Boku dake ga Inai Machi

Seinen Boku Dake ga Inai MachiAnimenin Konusu: Hayatın zorluklarıyla başa çıkmaya çalışan manga yazarı Satoru Fujinuma, kendisini ifade edememe korkusuyla yüzleşmektedir. Ancak, ölüm ve faciaları engellemeye zorlayan doğaüstü bir gücü vardır. Bir olay gerçekleşmeden önce, zamanda geri gider ve bu süreç sürekli tekrar eder, ta ki kaza önleninceye kadar.
Kategori: Gizem, Psikolojik, Seinen, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 12
Yorum: Gizem kategorisini güzel işleyen, geriye dönmeli çok iyi bir seinen izlemeyen çok şey kaybeder.

FD Blog Puanı: 8.6

Myanimelist Puanı: 8.5

5. One Outs

En iyi seinen animelerden One OutsAnimenin Konusu: Hiromichi Kojima, 134 km hızla koşabilen ve kumara benzeyen One Out adındaki bir tür beysbol oyununun en iyisi ve lideri olan Toa Tokuchi ile karşılaşır. Tokuchi, Lycaons takımı ile ilginç bir anlaşma imzalamıştır: Anlaşmaya göre dışarı yolladığı her topa 5 milyon yen alacaktır fakat kaybettiği her puan için ise 50 milyon yen borçlanacaktır.
Kategori: Spor, Psikolojik, Seinen
Bölüm Sayısı: 25
Yorum: Popüler olmayan fakat en iyi spor ve seinen animelerinden biri One Outs’u mutlaka izlemenizi öneririm. 
“Düşük ihtimal demek, sıfır demek değildir.”

FD Blog Puanı: 8.9

Myanimelist Puanı: 8.4

4. Kenpuu Denki Berserk

En iyi seinen animeler BerserkAnimenin Konusu: Midland Krallığı’nda eskisi gibi bereketli ve huzurlu değildir. Tam bu kargaşada bir silahşör ülkenin kralını öldüreceğini söyler. Adı Guts olan bu silahşör insan üstü güce ve büyük bir kılıca sahiptir.
Kategori: Aksiyon, Macera, Dram, Fantastik, Askeri, Korku, Romantizm, Seinen, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 25
Yorum: Eski olan ve eski çizimlere sahip bir anime fakat şunu söylemeliyim ki şimdiki animelerin çoğundan daha çok keyif veriyor bu çizimler. Hikayesi 10 numara, karakterleri bir karakter hariç 10 numara olan ve seinen türünün en iyilerinden olan Berserk’i kesinlikle izlemenizi öneririm.
“Eğer tanrıyı gerçekten görürsen, beni rahat bırakmasını söyle.”
“Işık ne kadar kuvvetliyse düşen gölgeler de o kadar karanlıktır.”

FD Blog Puanı: 9.0

Myanimelist Puanı: 8.4

3. Kingdom

En iyi seinen animelerden KingdomAnimenin Konusu: Eski Çin zamanlarında, ailesini savaşta kaybetmiş Shin ve Hyou adında iki çocuk yaşamaktadır. Hayatlarına köle olarak devam eden bu iki çocuğun en büyük hayali kölelikten kurtulmak ve büyük bir general olmaktır. Bu iki çocuğu gören devlet büyüklerinden Shou Bunkun, Hyou’yu kraliyet sarayında eğitip yetiştirmek üzere yanına alır. Shin ise hayatına yalnız devam etmek zorunda kalır. Bir süre sonra Çin Kralı’nın kardeşi tarafından bir isyan çıkar ve Hyou yaralı bir halde kurtularak Shin’in yanına döner. Shin’e bir köy haritası verip oraya gitmesini ister ve hayatını kaybeder. O şok halinde haritadaki yere giden Shin, vardığında Hyou’ya çok benzeyen biriyle karşılaşır. Hyou’ya benzeyen kişi Çin Kralı Ei Sei’dir. Hyou, işin aslında Çin Kralı’nı korumak için kullanılmıştır.
Kategori: Aksiyon, Tarihi, Askeri, Seinen
Bölüm Sayısı: 77 (2 Sezon)
Yorum: En iyi seinen animeler listesinin 3 numarası olan Kingdom görüp görebileceğiniz en underrated animedir. Bunun en büyük sebebi bence çizimlerinin beğenilmemesi ama nedense ben normal animelerden daha çok bu çizimleri beğendim. Bu anime normal çizimler ile yapılsaydı bu kadar beğenmezdim diye düşünüyorum. Ayrıca ana karakterimiz sağlam ve güçlü. Mangasında çok daha güçleniyor animeyi bitirenin mangadan devam etmesini öneririm.
Not: Kingdom animesi en iyi animeler listesinde de üst sıralardadır.

FD Blog Puanı: 9.2

Myanimelist Puanı: 8.3

2. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

En iyi seinen animelerden ParasyteAnimenin Konusu: İzumi Shinichi, Tokyo’da annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. Bir gece parazit adı verilen küçük uzaylılar dünyada belirip insanların kulak ve burun deliği gibi yerlerden vücuda girerek insanların kontrolünü ele geçirmeye başlar. Bir parazit Shinichi’nin kontrolünü ele geçirmek için kulağından girmeye çalışır fakat giremez çünkü Shinichi’nin kulağında kulaklık takılıdır. Bu yüzden parazit Shinichi’nin kolundan girmeye çalışır fakat Shinichi uyanır ve parazitin beynine gitmesini engeller. Bu parazitin ismi Migi’dir. Migi ve Shinichi’nin hikayesi bundan sonra başlar.
Kategori: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Dram, Seinen, Psikolojik, Korku
Bölüm Sayısı: 24
Yorum: En iyi seinen animeler listesinin zirve ortağı Kiseijuu. Normalde bir kere izlediğim bir animeyi 2. sefere tekrar izlemem fakat bu anime ilk kez bunu kırdı ve 2. kez izlediğim nadir animelerden biri oldu.
“Şeytanlara en yakın kavramı araştırdım ve tüm yaşam formu içinde en yakın varlığın insanlar olduğunu öğrendim.”
“Artık ağlayamıyorum. Bir şeyleri kaybettiğimi hissediyorum. İnsan olmanın verdiği önemli şeyleri.”
Not:
Bu anime en iyi animeler listesinde de üst sıralardadır.

FD Blog Puanı: 9.3

Myanimelist Puanı: 8.5

1. One Punch Man

En iyi seinen anime One Punch ManAnimenin Konusu: Bu anime hiçbir etkileyiciliği olmayan, her yerinden sıradanlık fışkıran Saitama ismindeki genç kel hakkında. Sıradan görünümünün aksine kendisiyle karşılaşabilecek rakipler aramaktadır. Sorun burada başlıyor ne zaman umut vadeden bir rakip ortaya çıksa sadece bir yumrukla rakibini hücrelerine kadar ayırıyor. Acaba Saitama sonunda kendisine rakip olabilecek kötü birisini bulmayı başarabilecek midir?
Kategori: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Komedi, Parodi, Süper Güçler, Seinen, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 12
Yorum: En iyi seinen animeler listesinin 1 numarası OPM. Yer yer sinir olmamıza rağmen adam gibi adam Saitama’yı sevmeyen yoktur diye düşünüyorum.
“Gerçek güç, insanın kendisini değiştirmesidir.”
“Her gün 100 şınav, 100 mekik, 100 çömelme ve 10 km koşu.”
Not:
One Punch Man en iyi animeler listesinde de üst sıralardadır.

FD Blog Puanı: 9.4

Myanimelist Puanı: 8.7

 

Peki sizin en beğendiğiniz seinen animeler neler? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

One Response

  1. Aslı Ocak 17, 2020

Yorum Yap