En İyi Shounen Animeler

En İyi Shounen Animeler

En İyi Shounen Animeler

Bu yazımda size tüm zamanların en iyi shounen animeler listesini paylaşacağım. Bu yazıda öznel sıralama kullanılmıştır. Shounen sevenlerin (benim de en sevdiğim anime kategorisi) gelmiş geçmiş en iyi shounen animeler listesindeki animeleri kesinlikle izlemesini öneririm.

Listeye girebilecek her sağlam anime çıktığında liste güncellenecektir.

Not: Animeleri yorumlarken spoiler vermemeye özen gösterdim. İzlemediğiniz animeler varsa bile gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Güncelleme: 17.04.2019

30. Hinomaruzumou

En iyi Shounen animeler HinomaruzumouHinomaruzumou Konusu: Ushio Hinomaru, Oodachi Lisesi’ne girer ve sumo güreşi kulubünü toplar.  Ushio’nun amacı ise yokozuna(en yüksek profesyonel seviye, şampiyon) olmaktır.
Kategori: Shounen, Dövüş Sanatları, Spor
Bölüm Sayısı: 24
Yorum: Listedeki yeni animelerimizden biri. Klasik shounen animesi fakat kendini izlettiriyor ve ileride daha da güzel olacağa benziyor. Ana karakterimizin gizemli geçmişi ve güçlü olması da animeye ayrı bir güzellik katıyor. Bir de söylemeden edemeyeceğim ben böyle harika bir ending görmedim.

FD Blog Puanı: 7.6

Myanimelist Puanı: 7.7

29. Mirai Nikki

En iyi Shounen animeler Mirai NikkiMirai Nikki Konusu: Amano Yukiteru pek arkadaşı olmayan genel olarak hayatı izleyen ve telefondaki günlüğüne not alan birisidir. Deus Ex Machina Amano’yu bir oyuna katılmaya zorlar ve hikayemiz başlar.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Fantastik
Bölüm Sayısı: 26
Yorum: Yandere deyince ilk akla gelen animedir.

FD Blog Puanı: 7.6

Myanimelist Puanı: 7.8

28. Yowamushi Pedal

En iyi shounen animeler Yowamushi PedalYowamushi Pedal Konusu: Sakamichi Onada liseye yeni başlamış, animeleri seven, kendine güveni olmayan bir gençtir. İlk başta anime kulübüne girmek istemesine rağmen sayı yetersizliğinden ötürü kulübün açılmaması ve ünlü bisiklet sürücüleri olan iki sınıf arkadaşıyla tanışması sonucu bisiklet kulübüne katılır. Yarışları tamamlayabilmek için zorlu eğitimler yapmaya başlar ve farkında olmadığı bisiklet becerilerini keşfeder.
Kategori: Shounen, Spor, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 112
Yorum: Bisiklet yarışlarını sevenlerin izlemesini öneririm. Sevmeyenlere bile öneririm çünkü ben bisiklet yarışlarını pek sevmem ama anime izlettiriyor kendini.

FD Blog Puanı: 7.7

Myanimelist Puanı: 7.9

27. Magi

En iyi shounen animeler MagiMagi Konusu: Ali Baba’nın hayali, “Zindan” olarak bilinen, canavarlarla ve hazinelerle dolu gizemli kulelerden birini temizleyerek zengin olmaktır. Bir gün, Alaaddin adlı bir çocukla tanışan Ali Baba, ona beraber temizlemeyi teklif eder. Daha sonra yeni tanıştıkları Morgianna adındaki köle bir kızı da kurtararak yanlarına alan ikili zindanları temizlemek üzere yola çıkacaktır.
Kategori: Shounen, Büyü, Macera, Fantastik, Aksiyon
Bölüm Sayısı: 63
Yorum: Orta çağ animelerini neden bilmiyorum ama çok seviyorum. Çizimlerini de beğendiğim bir animedir. Ayrıca ana karakter güçlü bir dal alın derim gerisi gelir zaten.

FD Blog Puanı: 7.7

Myanimelist Puanı: 8.2

26. Noragami

En iyi shounen animeler NoragamiNoragami Konusu: Tatlı bir orta okul öğrencisi olan ”Hiyori Iki” sınıf arkadaşlarının zorbalıklarına katlanmaktadır ve dinlenme odasına gidip tek başına ağlamaktadır.Tuvaletin duvarında bir telefon numarası ve ” senin sorunlarını çözeceğim” şeklinde mesaj görür. Numarayı aradıktan, Karşısına kendine tanrı diyen biri çıkar. Yato ismindeki bu kişi huysuz, kaba, tembel ve kimsenin ne dediğini asla dinlememektedir. Fakat onda tanrı olabilecek büyük bir güç vardır ve kimse bunu bilmemektedir..
Kategori: Shounen, Macera, Aksiyon, Doğaüstü Güçler
Bölüm Sayısı: 25
Yorum: Bu anime daha derin işlense ve duygu yoğunluğu da daha fazla olsaydı listenin başlarında olabilirdi.

FD Blog Puanı: 7.7

Myanimelist Puanı: 8.2

25. Katekyo Hitman Reborn

En iyi shounen animeler RebornKatekyo Hitman Reborn Konusu: Sawada Tsunayoshi ezikliğin vücut bulmuş halidir. Her şeyden korkar ve pısırığın tekidir. Bundan dolayı özel hocamız Reborn’dan ders almaya yönlendirilir. Bebek olan Reborn’un amacı Tsunayoshi’yi Vongola Ailesi’nin 10. temsilcisi yapmaktır.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Komedi, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 203
Yorum: Yer yer sıkılmanıza neden olsa da(özellikle ilk bölümler) ve ana karakterimiz bir türlü karakter olarak düzelemese de güzel bir hikayeye sahip bu yüzden izlenilebilir.

FD Blog Puanı: 7.7

Myanimelist Puanı: 8.2

24. Ansatsu Kyoushitsu

En iyi shounen animeler Ansatsu KyoushitsuAnsatsu Kyoushitsu Konusu: Kunugigaoka Ortaokulu öğrencilerinin mezun olmadan önce bir görevi vardır; o da Ay’ın %70’ini yok eden ve 1 yıl içinde Dünya’yı da yok edecek olan öğretmenleri Koro-sensei’yi öldürmektir.
Kategori: Shounen, Komedi, Okul, Aksiyon
Bölüm Sayısı: 47
Yorum: Nagisa’nın erkek olduğu pek anlaşılmasa da güzel seridir.

FD Blog Puanı: 7.8

Myanimelist Puanı: 8.4

23. Kuroko no Basket

En iyi shounen animeler Kuroko no BasketKuroko no Basket Konusu: Tetsuya Kuroko, Seirin Lisesi’nde okumaya başlamıştır. Burada basketbol takımına giren Kuroko oyundaki yeteneksizliğiyle herkesi şaşırtır. Fakat, Kuroko’nun gizemli yeteneği onu harika bir takım oyuncusu yapmaktadır. Takımın diğer yetenekli oyuncuları ile beraber, diğer takımlara üstün gelerek en iyi olmayı amaçlayacaklardır.
Kategori: Shounen, Okul, Komedi, Spor
Bölüm Sayısı: 75
Yorum: Bir shounende ana karakterin gelişmesini beklersiniz fakat KnB’de öyle değil. Daha çok yan karakterlerin geliştiği türden bu yüzden listemizde gerilerde yer buluyor.

FD Blog Puanı: 7.8

Myanimelist Puanı: 8.4

22. Shokugeki no Souma

Shokugeki no SoumaShokugeki no Souma Konusu: Yukihira Souma’nın hayali babasının restoranında tam zamanlı bir şef olmak ve babasının becerilerini aşmaktır. Ama Yukihira ortaokuldan mezun olduktan sonra babası Avrupa’da aşçılık yapmak amacıyla restoranı kapatmıştır. Hayal kırıklığına uğramış olmasına rağmen elit bir okuldan gelen meydan okumayla Souma’nın savaş ruhu canlanmıştır.
Kategori: Shounen, Okul, Ecchi
Bölüm Sayısı: 61
Yorum: Yemek yerken değişik şekillere girseler de kendini izlettiriyor.

FD Blog Puanı: 7.9

Myanimelist Puanı: 8.4

21. Black Clover

Black CloverBlack Clover Konusu: Büyü imparatoru olmaya söz veren iki kardeşin hikayesi.
Kategori: Shounen, Fantastik, Büyü, Aksiyon, Komedi
Bölüm Sayısı: 83+
Yorum: Listedeki yeni animelerimizden biri. Yeni olmasına rağmen bu listeye girebilecek kapasiteye sahip tek sorun Asta’nın sesi.

FD Blog Puanı: 7.9

Myanimelist Puanı: 7.0

20. Ao no Exorcist

Ao no ExorcistAo no Exorcist Konusu: İblisler Kralı insanların dünyasına ulaşabilmek için bir insandan Okumura Rin adlı bebek dünyaya getirdi. Okumura Rin babasına mı yardım edecek yoksa tam tersi düşman mı olacak?
Kategori: Shounen, Aksiyon, Fantastik, Şeytanlar
Bölüm Sayısı: 37
Yorum: Yine bir iblis kral yine bir exorcist klasik shounen serimizde bugün Ao no Exorcist var.

FD Blog Puanı: 8.0

Myanimelist Puanı: 7.7

19. D.Gray-Man

D.Gray-ManD.Gray-Man Konusu: Genç bir exorcist olan Allen Walker, Millenium Earl’ün yarattığı akumaların eski formlarını görmesini sağlayan lanetli bir göze ve anti-akuma silahı olan sol kola sahiptir. Allen, hocası tarafından İngiltere’de kendisi gibi diğer exorcistlerin bulunduğu bir karargaha gönderilir. Innocence taşıyıcısı son derece nadir insanlardan biri olan Allen, Millenium Earl’e karşı savaşabilmek için Black Priest organizasyonuna katılır.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Macera, Komedi
Bölüm Sayısı: 116
Yorum: Karanlık havası olan bir shounen arıyorsanız doğru adres burası.

FD Blog Puanı: 8.0

Myanimelist Puanı: 8.0

18. Hunter x Hunter 2011

Hunter x Hunter 2011Hunter x Hunter 2011 Konusu: Bir adada sade bir hayat yaşayan Gon Freecs, babasının Dünya’nın en ünlü Hunter’ı olduğunu öğrenir. Gon, babası ile karşılaşabilmek için Hunter Sınavı’na girmeye karar verir.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Macera, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 148
Yorum: Tamamlanmış olsaydı bu anime ilk 5’te yeri garanti idi.

FD Blog Puanı: 8.1

Myanimelist Puanı: 9.1

17. Naruto

NarutoNaruto Konusu: Naruto’nun içine 9 kuyruklu tilki (kyuubi) hapsedilmiştir. Bundan dolayı da yaşadığı yer olan Konoha’da onu yaratık olarak görüp dışlamaktadırlar. Fakat Naruto ne kadar hor görseler de vazgeçmeyen birisidir ve hayali ise Hokage olmaktır. Bu hayalin peşinden sonuna kadar koşacaktır.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Dövüş Sanatları, Komedi, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 720
Yorum: Normalde listenin daha ilerisinde olabilirdi fakat adı lazım değil baş harfleri “S” olan iki mahlukattan dolayı buraya gerilemek zorunda kaldı. Ayrıca finali de hiç tatmin edici değil. Bunların haricinde her şeyiyle gayet güzel bir anime.

FD Blog Puanı: 8.2

Myanimelist Puanı: 8.1

16. Eyeshield 21

Eyeshield 21Eyeshield 21 Konusu: Kobayakawa Sena, ezik ve her şeyden korkan birisidir. Sena, okul serserileri tarafından tartaklandığında tüm hayatı bir anda değişir. Kısa süre sonra, okulun amerikan futbolu takımının kaptanı olan Hiruma Youichi tarafından Sena’nın yeteneği keşfedilerek takıma alınır ve sahaların gizemli kahramanı, usta koşucu Eyeshield 21 sahalarda boy gösterir.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Komedi, Spor
Bölüm Sayısı: 145
Yorum: Ezik bir ana karakterimiz olsa da yeri geldiğinde sahadaki en güvenilir kişi olabiliyor. Bu arada Hiruma gibi harika bir yan karakter var izleyince anlayacaksınız.

FD Blog Puanı: 8.4

Myanimelist Puanı: 8.0

15. Shijou Saikyou no Deshi Kenichi

Shijou Saikyou no Deshi KenichiShijou Saikyou no Deshi Kenichi Konusu: 15 yaşındaki Shirahama Kenichi, averajın da altında, okul hayatı boyunca sürekli tartaklanmış, zayıf ve korkak biridir. Bir gün, okul yolunda tanıştığı Miu, Kenichi’nin hayatını tamamen değiştirir. Miu, güçlü olmak isteyen Kenichi’yi, Ryouzanpaku adlı garip hocaları olan garip bir dojoya çalışması için yollar. Burada farklı dövüş sanatlarında uzmanlaşmış ustalarla karşılaşan Kenichi, Miu’nun aslında bu dojoda yaşadığını öğrenince kesin olarak katılmaya karar verir ve zorlu eğitim başlar.
Kategori: Shounen, Okul, Aksiyon, Komedi, Dövüş Sanatları
Bölüm Sayısı: 61
Yorum: Birden güçlenen(power up alan) ana karakterimiz yok kendini yavaş yavaş eğitiyor bu yüzden diğer shounen animelerden ayrılıyor.

FD Blog Puanı: 8.4

Myanimelist Puanı: 8.2

14. Bleach

Bleach en iyi shounen animelerBleach Konusu: Kurasaki Ichigo 15 yaşındadır ve ölüler ile iletişim kurabilme yeteneğine sahiptir. Bir gün evine shinigami(ölüm tanrısı) olan Rukia, Ichigo’nun odasına camdan girer ve Ichigo’nun onu görebildiğine çok şaşırır. Bu kargaşada çevreye gelen hollow ile dövüşürlerken, Rukia güçlerini Ichigo’ya geçirir. Bu güçlerle Ichigo, Rukia ile beraber hollowlara karşı savaşırlar.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Süper Güçler, Komedi
Bölüm Sayısı: 366
Yorum: Devamı gelse çok daha iyi yerlere gelebilecek bir animeydi fakat yarıda kalmış gibi hissettirmiyor bu yüzden izleyebilirsiniz. Dragon Ball kadar olmasa da yine sürekli güçlenen bir ana karakterimiz var.

FD Blog Puanı: 8.5

Myanimelist Puanı: 7.9

13. Haikyuu

En iyi shounen animeler HaikyuuHaikyuu Konusu: Bir etkinlik Shouyou Hinata’nın voleybol aşkını tetikler. Takımında hiç oyuncu yoktur ama çaba sarfederek, Kortun Kralı olarak bilinen,  Tobio Kageyama tarafından ezildikleri ilk ve son Orta okullar ligi maçına çıkarlar. İntikam almaya kararlı Hinata, ezeli rakibi olan Kagayema’yla karşı karşıya gelebilmek için Karasuno Lisesi’nin voleybol takımına kaydolur ve tek amacı intikam almaktır!
Kategori: Shounen, Okul, Dram, Spor, Komedi
Bölüm Sayısı: 60
Yorum: Bücür mücür ama çocuk zıplıyor hakkını yemeyelim.

FD Blog Puanı: 8.5

Myanimelist Puanı: 8.8

12. Nanatsu no Taizai

Nanatsu no TaizaiNanatsu no Taizai Konusu: Bazılarının hala canlı olduklarını iddia etmelerine rağmen Yedi Ölümcül Günah, İngiltere Krallığı’nı devirme komploları kurup, Kutsal Şövalyeler tarafından köklerinin kazındığı söylenen bir grup şeytani şövalyeler olarak bilinmektedirler. 10 yıl sonra ise Kutsal Şövalyeler hükümete darbe yapmış, krala suikast düzenlemiş ve krallığın yeni zalim hükümdarları olmuşlardır. Kralın tek kızı olan Elizabeth Yedi Ölümcül Günah’ı bulup krallığı geri almak için onlardan yardım istemek amacıyla bir yolculuğa çıkmıştır.
Kategori: Shounen, Macera, Aksiyon, Ecchi, Fantastik
Bölüm Sayısı: 52
Yorum: 7 ölümcül günah hepsinin diğer animelerde göremeyeceğiniz orjinal kişilikleri var.
“Saldırılarım işe yaramaz mı? Kim karar veriyor buna? Güneşimi mi yuttun? Kim karar veriyor buna?”

FD Blog Puanı: 8.5

Myanimelist Puanı: 8.3

11. Shingeki no Kyojin

Shingeki no KyojinShingeki no Kyojin Konusu: Devlerin uzun süredir yaşadığı bir zamanda insanlar, en uzun devlerden bile yüksek duvarlar inşa ederek çevreledikleri bir şehrin koruması altında hayatta kalmıştır. 100 yılın üzerinde bir süredir tek bir dev dahi şehre ayak basmamıştır. Daha küçük bir çocuk olan Eren ile Mikasa, bir anda ortaya çıkan inanılmaz büyük bir devin saldırısı sonucu şehrin surlarının yıkılmasına tanık olurlar. Büyük deve göre daha küçük olan devler surlarda açılan gedikten şehre saldırırlar ve bu iki çocuk dehşet içerisinde annelerinin bir dev tarafından canlı canlı yenilişini izlerler. Eren bütün devleri öldürerek tüm insanlığın intikamını alacağına yemin eder.
Kategori: Shounen, Dram, Aksiyon, Süper Güçler, Askeri, Fantastik
Bölüm Sayısı: 49
Yorum: Dev abilerimiz, ablalarımız ile insanlığın amansız mücadelesi kesinlikle izlenilmesi gereken animelerden birisidir.

FD Blog Puanı: 8.6

Myanimelist Puanı: 8.5

10. Beelzebub

En iyi shounen animeler BeelzebubBeelzebub Konusu: İblis Kral oğlu prens Beelzebub’ı dünyaya gönderir. Fakat dünyayı yıkacak ve dengeyi yok edecek bu prens, daha bir bebektir. Lisede okuyan bir serseri olan Tatsumi Oga, bazı durumlardan dolayı kendini bir anda Beelzebub adlı bu bebeğin bakıcısı olarak bulur.
Kategori: Shounen, Fantastik, Okul, Aksiyon, Şeytanlar, Komedi
Bölüm Sayısı: 60
Yorum: Gintama kadar olmasa da harika bir komedisi var. Ana karakteri çok sağlam ve güçlü yani ezik bir ana karakterimiz yok. Bu yüzdendir ki listenin mutlaka izlenilmesi gereken animelerindendir.

FD Blog Puanı: 8.7

Myanimelist Puanı: 8.0

9. Fairy Tail

Fairy Tail NatsuFairy Tail Konusu: Natsu, Fairy Tail loncasının bir üyesidir. Lucy ise Fairy Tail loncasına katılmak isteyen bir büyücüdür. Lucy köle olarak satılmak üzere kaçırılır. Natsu, Lucy’i kötü adamlardan kurtarır ve Lucy’e Fairy Tail’e katılmasını söyler. Böylelikle macera başlar.
Kategori: Shounen, Macera, Aksiyon, Komedi, Büyü, Fantastik
Bölüm Sayısı: 290+
Yorum: Hep bir anda güçlenme alıp (iman gücü veya arkadaş gücü)  yenme olsa da kendisini izlettiren bir anime. Özellikle 2.Sezon değişik sırlar açığa çıkıyor ve işler ilginçleşiyor.
“Bu dünyada yalnızlıktan yana olanlar vardır fakat yalnızlığa katlanabilen yoktur.”
“Korku duymanın kötü bir yanı yoktur. Zayıf yanını görmeni sağlar. Zayıflığının farkına vardığında ise daha güçlü olabilirsin!”

FD Blog Puanı: 8.8

Myanimelist Puanı: 8.1

8. Dragon Ball

Dragon BallDragon Ball Konusu: Goku ormanda tek başına büyükbabası zannettiği 4 yıldızlı ejder topu ile beraber kalmaktadır. Bir gün Bulma adında bir kız gelir ve ejder topu hakkındaki gerçekleri anlatır. 7 ejder topunu toplayan kişinin bir dileği gerçekleşecektir. Goku ve Bulma bu dileği gerçekleştirmek için uzun bir maceraya atılırlar.
Kategori: Shounen, Macera, Komedi, Dövüş Sanatları, Fantastik, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 153
Yorum: Gücün sınırı var mıdır? Bu animeyi izleyince cevabınız yok olacaktır, eminim. Şahsen ben gücün abartılmadığı ilk sezonu daha çok seviyorum bu yüzden Dragon Ball serisinin Z, Super gibi diğer serileri dahil değildir.

FD Blog Puanı: 8.9

Myanimelist Puanı: 8.1

7. Major

En iyi shounen animeler MajorMajor Konusu: Goro’nun küçüklükten itibaren beyzbol hayatının anlatıldığı animedir.
Kategori: Shounen, Spor, Komedi, Dram
Bölüm Sayısı: 156
Yorum: En gerçekçi shounen spor animelerinden biri. Spor animelerini sevenlerin ölmeden önce izlemesini öneririm.
“Erkeksen yapabilirim ya da yapamam demezsin; erkeksen yaparım ya da yapmam dersin.”

FD Blog Puanı: 9.0

Myanimelist Puanı: 8.4

6. Gintama

En iyi shounen animeler GintamaGintama Konusu: Sakata Gintoki, samuraylara ihtiyaç duyulmayan bir dönemde yaşayan samuraydır. Güçlü bir uzaylı olan Kagura ve bir nevi öğrencisi olan Shinpachi ile yaşayan Gintoki, kira parasını ödeyebilmek için kendilerine gelen garip görevleri kabul ederler.
Kategori: Komedi, Parodi, Tarihi, Shounen, Aksiyon, Bilim Kurgu, Samuray
Bölüm Sayısı: 368+
Yorum: İzlediğim en komik animedir. Komedi sevenler bu animeyi kaçırmasın çünkü suç, bu kötü espriyi direk atlayın. Önce diğer bilinen büyük animeleri (One Piece, Naruto, Bleach vb.) izleyin çünkü parodiler yapıldığı için anlamayabilirsiniz. Animenin tek kötü yönü bölümlük anime olmasıdır. Fakat diğer sezonlar daha ciddi savaşlar olduğu için tekrardan kalbimi fethetmiştir.
“İnsanlar yanlarında zaten hep bok taşıyor. Tek fark elinde taşıman yerine içinde taşıman.”
“İnsanlar zaten delikleriyle doğar, o yüzden daha fazla deldirmenin olayını anlamıyorum.”

FD Blog Puanı: 9.1

Myanimelist Puanı: 9.0

5. Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist BrotherhoodFullmetal Alchemist: Brotherhood Konusu: Edward ve Alphonse adındaki iki kardeş simya ile ölen annelerini diriltmek ister. Simyada bir şey istiyorsan ona eş bir şey sunmalısın kuralı vardır. Fakat insan ruhuna eş bir şey yoktur. Bundan dolayı Alphonse bedenini, Edward ise bir bacağını ve bir kolunu kaybeder. Bunun üzerine iki kardeş simyayı daha iyi öğrenmek ve Alphonse’nun bedenini geri almak için yolculuğa çıkar.
Kategori: Shounen, Dram, Fantastik, Komedi, Büyü, Askeri, Aksiyon, Macera
Bölüm Sayısı: 64
Yorum: One Piece kadar olmasa da FMA’da da dramı iliklerinizde hissedebiliyorsunuz. Karanlık atmosferi ile sürükleyici hikayesi sizi alıp götürüyor. Bir bakmışsınız anime bitmiş.
“Anne, babamı neden gömüyorlar? Gömerlerse babam işe gidemez. Babam bir sürü işi olduğunu söylemişti. Babamı gömmeyin!”
“Gerçek, karşısındakinin kibirli olmasını engelleyecek kadar çaresizlik veren şeydir.”

FD Blog Puanı: 9.1

Myanimelist Puanı: 9.2

4. Hajime No Ippo

Hajime no IppoHajime no Ippo Konusu: Ippo sıradan bir lise öğrencisidir. Bir gün serseriler tarafından dövülmek üzere olan Ippo’yu Takamura adlı boksör kurtarır. Ippo Takamura’ya hayran olur ve onun gibi boksör olmak ister.
Kategori: Shounen, Spor, Dram, Komedi
Bölüm Sayısı: 126
Yorum: En iyi shounen animeler listesinin 4 numarası Hajime no Ippo. Bu animeyi izleyince insanın boks yapası geliyor. Sadece Ippo’da değil diğer yan karakterlerin özellikle Takamura’nın maçları da kendini izlettiriyor. Eski diye izlememezlik yapmayın kesinlikle çok iyi bir anime.
“Güçlü olmanın ne demek olduğunu bilmek istiyorum.”
“Aydınlık ışıkta, karanlık ise gölgede büyür.”

FD Blog Puanı: 9.1

Myanimelist Puanı: 8.7

3. Great Teacher Onizuka

Great Teacher OnizukaGreat Teacher Onizuka Konusu: Eikichi Onizuka eskiden bir motosiklet çetesi üyesiydi. Çeteliği bırakan Onizuka şimdi tek amacı en iyi öğretmen olmaktır.
Kategori: Shounen, Okul, Komedi, Dram, Yaşamdan Kesitler
Bölüm Sayısı: 43
Yorum: Geldik ilk üçe. En iyi shounen animeler listesinin 3. sıradaki animesi GTO. Böyle öğretmen vardı da biz mi okumadık dercesine bir anime. Gülmekten karnınızı ağrıtacak kadar komedisi ve yer yer dramı olan harika dersler çıkarabileceğiniz ölmeden önce kesinlikle izlenmesi gereken animedir.
Not: GTO en iyi animeler listesinde 7. sıradadır.
“İnsanlar zaten en fazla bir kere ölür… gülümseyelim ve ölelim.”
“İnsanlar arasındaki ilişki güvene bağlıdır. Ama eğer bir taraf sızlanırsa ilişki sağlam olmaz.”

FD Blog Puanı: 9.2

Myanimelist Puanı: 8.7

2. Boku no Hero Academia

My Hero AcademiaBoku no Hero Academia Konusu: Hikayemiz neredeyse her insanın bir özel güce sahip olduğu dünyada geçmektedir. Izuku Midoriya’nın hiç özel gücü yoktur fakat bir numaralı kahraman olan All Might’ın insanları gülümseyerek kurtardığını görünce kahraman olmak ister ve hikayemiz başlar.
Kategori: Shounen, Okul, Aksiyon, Komedi, Fantastik, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 63+
Yorum: En iyi shounen animeler listesinin 2. sıradaki animesi BNHA. Ana karakterimiz Midoriya yeri geldiğinde zekasını yeri geldiğinde güçlerini kullanması normal shounen karakterlerinden farklılık gösteriyor bu da tabi ki animeyi bir adım öte götürüyor. Sürükleyicilik yönünden en iyi animelerden diyebilirim çünkü diğer bölüm ne olacak diye merakla bekliyorsunuz. Bir de eşi benzeri görülmemiş dövüş sahneleri var özellikle 3.sezonda.
Not: Boku no Hero Academia en iyi animeler listesinde 4. sıradadır.
“Artık her şey yolunda. Neden mi? Çünkü ben buradayım.”

FD Blog Puanı: 9.3

Myanimelist Puanı: 8.6

1. One Piece

En iyi Shounen Anime One PieceOne Piece Konusu: Kahramanımız Monkey D. Luffy eski Korsanlar Kralı olan Gol D. Roger’ın bıraktığı hazineyi(One Piece) bulmak ve Korsanlar Kralı olmak için denize açılır. Böylece uzun mu uzun bir macera başlar.
Kategori: Shounen, Aksiyon, Macera, Dram, Fantastik, Komedi, Süper Güçler
Bölüm Sayısı: 883+ (En az 2-3 sene daha devam eder.)
Yorum: En iyi shounen animeler listesinin bir numarası One Piece! Başlarda çizimi kötü gelebilir fakat ileri de düzeliyor. Hikaye ilerledikçe anime sizi daha çok içine alıyor ve artık sanki Luffy’nin tayfasının bir üyesi oluyorsunuz. Bazı arclar, anime mangaya yetişmesin diye uzatılıyor bu yüzden mükemmel halini alamıyor. Zaten uzatılmasa ve en iyi şekilde animeye çevrilse şu an bu animeyi izlemeyen ve sevmeyen kalmazdı diye düşünüyorum. Bölümlerin uzatılmasına rağmen bölüm biriktirmeye çalışıp daha sonra dayanamayıp tekrar güncele geldiğim bir türlü peşimi bırakmayan ve en sevdiğim animedir.

Not: Ayrıca en iyi animeler listesinde de 1. sıradadır.

One Piece Replikleri

”Hiç bir şeyi fethetmek istemiyorum. Ben sadece tüm okyanusların en özgür adamı olmak istiyorum.”

“Bana içki püskürtebilirsin. Hatta tükürebilirsin. Bunlara güler geçerim. Ama arkadaşlarıma zarar vermeye cesaret edersen… Seni affetmem!“

”İnsanların ne zaman öldüğünü düşünüyorsun? Tabancanın kurşunuyla kalpten vurulduğunda mı? Hayır. Tedavi edilemez bir hastalığa maruz kaldıklarında mı? Hayır… Unutulduklarında! “

“Savaşı bilmeyen çocuklar ve barışı bilmeyen çocuklar için savaş, farklı değer taşır!”

”Zayıf olanlar kendi ölüm yollarını seçemez.”

”Yüzlerce silahla silahlanmış dahi olsan… Bazen bir adamın içindeki inanç mızrağına karşı koyamazsın.”

”Bir silah çekip birinin hayatını tehdit ettiğinde, kendi hayatının üzerine bahse girmeye hazır olmalısın.“

“Dünya seni itip kaktığında, ayağa kalkmalı ve sen de onu itmelisin. Sadece mazeretler uydurarak bir şey yapamazsın. Eğer ölürsem, sadece buraya kadar dayanabilecek bir adamım demektir!”

FD Blog Puanı: 9.5

 Myanimelist Puanı: 8.5 

 

Sizin de en iyi shounen animeler listesinde olmasını istediğiniz animeler varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

 

6 Yorum

  1. İlayda Ağustos 29, 2019
    • Sude Ocak 1, 2020
  2. Isim vermek istemeyen izleyici Mayıs 19, 2020
  3. anime tufanı Ağustos 9, 2020
    • Admin Eylül 17, 2020
  4. Mehmet Eylül 10, 2020

Yorum Yap