Orange Marmalade İnceleme Yazısı

Kore Dizisi İnceleme: Orange Marmalade

Orange Marmalade Dizisinin İncelemesi

Yeni izlemiş olduğum fantastik Kore dizisi olan Orange Marmalade’ı inceleme yazıma hoş geldiniz. Öncelikle dizinin tanıtımı daha sonra spoiler içermeyen inceleme ve en son olarak da spoiler içeren incelememiz olacaktır.

Orange Marmalade Dizisi İnceleme

  • Orange Marmalade Konusu: Vampirler ile insanlar 200 yıl önce bir barış antlaşması imzalamışlardır. Bu antlaşmaya göre, vampirler insan kanı içmeyeceklerdir ve vampir kimliğini insanlardan gizleyeceklerdir fakat yine de vampirler ile insanlar anlaşamamaktadırlar. Günümüzde, popüler bir lise öğrencisi olan Jae Min, okula yeni transfer olan Baek Ma Ri’ye aşık olur. Baek Ma Ri ise bir vampirdir ve bu gerçeği ondan saklamak zorundadır.
  • Kategori: Romantik, Okul, Gençlik, Fantastik, Tarihi
  • Bölüm Sayısı: 12
  • Yapım: 2015 – Kore
  • Süre: 50 Dakika
  • Oyuncular: Kim Seol Hyun(Baek Ma Ri) – Yeo Jin Goo(Jung Jae Min) – Lee Jong Hyun(Han Shi Hoo)

Spoiler İçermeyen İnceleme – Bu Diziyi İzlemeli Miyim?

Diziyi etkileyen 2 olumsuz etken var. İlk olumsuz etken fazlasıyla göze batan, başarısız konu geçişlerinin olmasıdır. Dİkinci etken ise oyunculukların yeterince iyi olmamasıdır. Özellikle baş rolde oynayan Kim Seol Hyun(Baek Ma Ri)’un neredeyse mimiksiz oynaması gerçekten diziyi zorlayarak bitirmeme neden oldu. Belki ilerleyen bölümlerde düzelir diye düşündüm ama maalesef düzelmedi.

Tabii ki dizinin sadece kötü yönleri yok iyi yönleri de var. İlk olarak baş roldeki 2 erkeğin de oyunculukları gayet iyiydi. Müzikleri ortalamanın biraz üstündeydi. Senaryosu farklı ve özgündü. Konu geçişleri ve olay örgüsü kötü değil de ortalama seviyede bile olsaydı bu senaryo ile daha iyi yerlere gelebilirdi.

Kısacası çok boş vaktiniz varsa izleyebilirsiniz. Vaktiniz yoksa ve bu vakti daha iyi değerlendirmek istiyorsanız öncelik olarak en iyi Kore dizileri yazımızdaki diziler ile dizi önerileri sayfasındaki diğer dizileri izlemenizi öneririm.

Dikkat! Spoiler içeren incelemeyi diziyi izlemeden önce okumamanızı öneririm.

Spoiler İçeren İnceleme

İlk 4 bölümde bir Kore dizisine göre farklı konu işlense de klişelere çokça yer verilmiş fakat bu klişeler kötü işlenmemiş.

Orange Marmalade İnsan Kanından Etkilenme

Klasik kötü karakterimiz baş roldeki erkeği kapmak için oyunlar oynasa da son bölümlerde kendini sevdirmeyi başarıyor.

Orange Marmalade Kötü Karakter

2. erkek Lee Jong Hyun(Han Shi Hoo)’un alttaki resimdeki sahnesiyle duyguyu seyirciye çok iyi aktarmıştır ve bu hiç beklemediğim sahne diziye devam edebilmem de büyük rol oynadı.

Orange Marmalade Acıların Çocuğu

5. bölümde bir anda tarihi bir diziye dönünce benim gibi bir çok kişinin şoka uğradığına eminim. Hiçbir açıklama ya da neden-sonuç ilişkisi verilmediği için dizi burada puan kaybetmiştir. Tarihi zamanlarda geçen bölümlerin vasat(ortalama) olması fakat dizinin yarısını kaplaması yani fazlasıyla uzatılması, yine izleyicileri özellikle beni biraz sıktı.

Orange Marmalade Tarihi Bölümler

Finale doğru dizi biraz da olsa kendini toparladı. Son bölümler fantastik diziden müzikal diziye dönmesine rağmen “Orange Marmalade” adlı mesajı ulaştırmayı başarmıştır.

Orange Marmalade Dizi Replikleri

“Biliyor musun? Duran zamanda tek bir his vardı. Tek bir kişinin nefes alma hissi. O… sendin.”

“-Buraya kadar dilek dilemek için mi geldin? + Dileğim gerçekleşmeyecek. -Dileğin ne? +Normal bir insan olmak.”

“Kaderinde çöpe atılmak olan portakal kabuğu bile portakal marmeladı tadının doğru olması için mutlaka gereklidir.”

Senaryo: 3.5/10
Sürükleyicilik: 5.5/10
Konu: 6.0/10
Oyunculuklar: 5.0/10
Müzikler: 5.0/10
Final: 6.0/10

                                            0 – 4.5 Puan          5 – 8 Puan          8.5 – 10 Puan 

Etiketler:

Yorum Yap